Обережно – наркоманія!

Обережно – наркоманія!

26 червня 2020 року відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням.

Цей день був заснований в 1987 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй на знак вираження своєї рішучості посилювати діяльність та співробітництво з метою  створення міжнародного суспільства, вільного від вживання наркотиків.

Наркоманія – страшна хвороба сучасного світу. Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпеку для людства.

 Необхідно пам’ятати, що прагнення до наркотиків забирає людські життя. 

Сьогодні, за оцінками спеціалістів, близько 4 % жителів планети вживають наркотичні речовини.

В багатьох країнах алкоголізм і наркоманія перетворилися в справжню епідемію, що забирає життя десятків тисяч життів, калічить мільйони доль. Причому останні десятиліття позначені не лише зростом наркоманії, а й значним її помолодшанням. 

Все більше випадків наркоманії трапляється серед молоді і підлітків.

В сучасних умовах великого значення набуває боротьба з наркоманією – потворним явищем, що наносить непоправної шкоди здоров’ю, призводить до деградації особистості, згубно впливає на виховання дітей, на їх майбутнє, наносить надзвичайну матеріальну і моральну шкоду суспільству.

Часто єдиною спонукою до вживання наркотиків для підлітка є бажання спробувати. Зазвичай – після порад чи вмовляння когось зі знайомих. 

До цікавості домішується ще й бажання пристосуватись до правил «своєї групи», острах перед кепкуванням з боку бувалих і досвідчених. 

Це може бути також проявом сліпого наслідування прикладів з життя деяких відомих зірок зі світу кіно, популярних серед молоді музикантів, співаків тощо.

Протягом останніх років в Україні спостерігається небачене зростання наркоманії. 

Наркозалежність поступово молодіє, середній вік людей, що вживають нелегальні наркотики, стабільно знижується.

Щорічна кількість наркоманів в нашій державі збільшується в середньому на 5-10%.

Поширення наркоманії тісно взаємопов’язано із епідемією ВІЛ/СНІДу. Переважна більшість ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД – це ін’єкційні споживачі наркотиків. 

Молода людина стає перед вкрай важливим  життєвим вибором між новим відповідальним життям або передчасною смертю від наркотиків чи СНІДу. 

Допомогти їй в цьому виборі мають близькі люди, суспільство, соціальні служби та медпрацівники.

Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиків – це важлива нагода для підняття рівня поінформованості, особливо серед молоді, щодо негативного впливу наркотичних речовин на організм людини.

Обережно – наркоманія!

Наркоманія – важке захворювання, що розвивається внаслідок хворобливої пристрасті до будь-якої наркотичної речовини та супроводжується фізичною і психічною залежністю від наркотику.

Наркоманія розвивається стрімко. 

Важко заздалегідь передбачити, коли забавка переростає в рабську залежність людини від наркотику. Часто досить 1-3 вживань препарату, щоб з’явилася потреба повторити, щоб зродився нездоланний до нього потяг.

Всього кілька тижнів приймання наркотику – і вже спад сил, безсоння, запори, втрата апетиту, схуднення. 

Жовтяво-сіра висохла шкіра, постаріле обличчя з ранніми зморшками, випадання волосся з голови, поява сивини, пощерблені «гнилі» зуби, кволі м’язи – ось типовий портрет молодого наркомана. 

Поступово слабнуть, відходять на задній план усі інтереси і захоплення, зникає бажання вчитися, зникають давні друзі, припиняється зацікавлення спортом, музикою, книгами, кінофільмами. 

Всі думки зосереджуються лише на наркотику. 

Без нього хворий уже не може жити. Приймає його все частіше, по кілька разів на день, а в перервах між цим у нього не тільки виникає почуття озлоблення до всіх, а й погіршується самопочуття людини. 

З’являються різкі і нестерпні болі в животі, ломота в кістках, судоми у м’язах і значне виділення сліз і слини, нудота, блювота, мимовільне виділення сечі і калу.

 В такому стані хворий втрачає людську подобу, він може здійснити самогубство чи злочин.

Прийом наркотичних засобів може викликати прояв прихованої схильності людини до психічних захворювань. Наприклад, нерідко у наркоманів трапляються випадки психозів з галюцинацією і маячнею. 

Важка психічна хвороба – шизофренія  набагато частіше трапляється у тих, хто, не думаючи про наслідки, простягнув руку до наркотиків.

Серед молоді нерідко побутує думка: якщо лише раз спробувати наркотик задля цікавості, то в цьому немає нічого жахливого. 

Це дуже небезпечна помилка. Навіть після першого знайомства з наркотиком може виникнути алергічна реакція, загостритися прихований порок серця, наступити гостра киснева недостатність у клітинах мозку і серцевому м’язі, що призводить до смерті.

 

Досить скоро настає жорстока розплата!

Розплата настає дуже швидко. Страждає не лише психіка, а й серцево-судинна, нервова системи, нирки, печінка та інші життєво важливі органи. Хронічне отруєння наркотиками швидко призводить до інвалідності і смерті у молодому віці.

Тривалість життя людей, які вживають наркотики в молодому віці, часто не перевищує 30-35 років. Майже половина з них покінчують життя самогубством. 

У решти смерть настає на тлі недоумства, швидкого фізичного виснаження від паралічу дихального центру чи серцево-судинної недостатності.

Що молодша людина, то згубніша дія наркотику на її організм. Хронічне отруєння наркотиком різко уповільнює ріст, фізичний і психологічний розвиток підлітка.

Впливає наркоманія і на потомство. Навіть не тривале вживання наркотиків юнаком або дівчиною в 100% випадків відображається на здоров’ї їхніх майбутніх дітей. 

Без вини покарані, з’являються на світ діти з різними формами недоумства, хворі на епілепсію, шизофренію та інші тяжкі хвороби. Нерідко в дітей трапляються і вроджені фізичні каліцтва.

Наркоманія калічить особистість, змінює характер людини. Наркомани стають егоїстами, у них формується байдужість, підозріливість, брехливість, емоційна нестійкість (понура дратівливість і агресія змінюється на цілковиту до всього байдужість). 

У них погіршується пам’ять, розумові здібності деградують до слабоумства й інвалідності. Наркомани   важкі у спілкуванні, особливо з близькими людьми. 

Вони сприймають оточення і своїх рідних як потенційних ворогів. 

Наркоман страждає сам і змушує страждати своїх близьких.

Наркомани не можуть виконувати роботу, що вимагає уваги або високої кваліфікації. 

Професійна придатність таких хворих обмежена, через що багатьом з них доводиться відмовитись від улюбленої справи. 

Зруйнувавши своє здоров’я, наркомани віддаляються від праці, від можливостей самим забезпечувати свої потреби, стають тягарем для рідних і зайвими в суспільстві. Вся їх енергія, всі бажання спрямовані виключно на добування і прийом наркотиків.

Хворі на наркоманію постійно заманюють у свої ряди нестійких підлітків, прилучають їх до вживання наркотиків.

Кожен наркоман  це потенційний поширювач «інфекції», що робить його соціально небезпечним.

Крім цього, наркомани піддаються ще одному ризику–зараженню ВІЛ/СНІДом.

Для незаконного придбання наркотику наркоманові потрібно великі кошти. 

Гостре жадання за будь-яку ціну роздобути гроші штовхає його на злочин: він готовий вбити людину, зрадити друга, сім’ю. Ось шлях падіння наркомана.

 

Повинні знати!  

Самотужки припинити навіть епізодичне вживання наркотиків надзвичайно важко, практично неможливо. 

Та якщо вже знайомство з наркотиками відбулося, то чим раніше така людина звернеться за допомогою до лікаря-психіатра чи нарколога, тим легше буде позбутися потягу, звички до смертельної отрути.

Треба знати: хворі на наркоманію виліковні. 

Проте, як при будь-якій хворобі, особи, які вживають наркотики тривалий період, піддаються лікуванню дуже важко і, як правило, повного оздоровлення так і не настає. Тому термін початку лікування та індивідуальні особливості організму мають вирішальне значення. Що раніше почати лікування, то більше шансів відновити порушені функції. 

Медична служба в нашій країні має всі можливості для лікування таких хворих. 

Для цього треба звернутися до наркологічних закладів, причому незалежно від місця проживання. Більше того, якщо людини боїться розголосу, вона може лікуватися анонімно, ніяких документів від неї не вимагають. Такі кабінети анонімного лікування є в кожній області при наркологічних диспансерах.

 

Наркоманія це шлях до злочину!  

Враховуючи велику шкоду для здоров’я від вживання наркотиків, а також соціальні наслідки наркоманії, передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність за викрадення, перевезення, зберігання і збут наркотиків. 

Заходи передбачені досить суворі. 

Кримінальним кодексом України за такі дії, залежно від тяжкості злочину, передбачені покарання до 6 років позбавлення волі, а за вчинені повторно – аж до 10-ти. 

Суворо карається залучення інших осіб до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів. 

Особливо, коли жертвами стають неповнолітні, в цьому випадку передбачено термін ув’язнення до 8 років. 

Від сплати штрафу до 3 років обмеження волі карається Законом вирощування «невинних» конопель чи снодійного маку ( а в разі рецидиву чи вирощування у великій кількості – до 7 років в’язниці).

 

Юнаки і дівчата, подумайте над тим, що вас чекає попереду, якщо ви будете вживати наркотики! 

Підступність їх у тому, що розплата неминуча. Зробіть одне-єдине зусилля! 

Не піддавайтеся спокусі легковажного знайомства з наркотичною речовиною!

Скажіть категоричне «ні» добровільному безумству!

Виховуйте в собі моральну чистоту! 

Пам’ятайте, ця отрута – неминуча смерть! 

 

Здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках!

 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я”

                         Київ – 2020

About the author

admin administrator