Рак молочної залози-пухлина грудей

Рак молочної залози-пухлина грудей

Указом Президента України від 17 січня 2005 року введено щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози.

За даними Національного канцер-реєстру, минулого року діагноз «рак молочної залози» почули 14 170 українців, зокрема, 14 057 жінок та 113 чоловіків. Померли минулого року через рак грудей 5 823 людини (5 774 жінки та 49 чоловіків). Це означає, що кожного тижня близько 110 українців помирає від раку молочної залози.

Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Жіночі груди – найпривабливіша частина жіночого тіла, але це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночим грудям – рак молочної залози.

Захворюваність на рак молочної залози постійно зростає. Сьогодні – це найчастіша форма злоякісних пухлин у жінок, виходить на перше місце в структурі онкопатології жінок вже після 30 років, а після 40 років – вона є лідером серед онкологічних захворювань у представниць прекрасної статі. Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, не позбавлені цього ризику і чоловіки, і все ж таки 99% усіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки.

Здоров’я жінки багато в чому залежить від її способу життя та поведінки. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.

Фактори ризику, які впливають на розвиток раку молочної залози.

 1. Стать. Просто бути жінкою означає наявність головного чинника ризику раку молочної залози. У зв’язку з тим, що у жінок є значно більше клітин молочної залози в порівнянні з чоловіками і, можливо, через те, що на їх клітини впливають жіночі гормони росту, рак молочної залози зустрічається значно частіше серед жінок. Якщо пухлина була виявлена в одній із молочних залоз , то ризик її появи в другій підвищується в 3-4 рази.

У чоловіків також можливе виникнення раку молочної залози, але це захворювання спостерігається у 100 разів рідше.

 1. Вік. Ризик раку молочної залози підвищується з віком. Це захворювання зустрічається у кожної 8-ої жінки старше 45 років і у 2 з 3 жінок від 55 років і старше.
 2. Генетика. Від 5 до 10 % випадків раку молочної залози – прямий наслідок генетичних дефектів, успадкованих від батьків. Ризик раку молочної залози вищий серед жінок, чиї близькі (кровні) родичі страждали таким захворюванням. Постійний контроль стану молочних залоз дозволяє вчасно помітити початок утворення пухлини і видалити її.
 3. Вживання алкоголю серйозно збільшує ризик раку грудей. Причому цей ризик зростає з кількістю випитого спиртного. У тих, хто випиває від двох до п’яти стандартних доз алкоголю (1 стандартна доза дорівнює 25 мл горілки; 60 мл десертного вина; 100 мл сухого вина; 300 мл пива) ризик появи злоякісної пухлини молочної залози зростає в півтора рази.
 4. Куріння. Паління тютюну і навіть пасивне куріння підвищують ризик розвитку раку грудей.
 5. Малорухомий спосіб життя. Дослідження показали, що лише 10 годин прогулянок на тиждень знижують ризик раку грудей майже на 20%.
 6. Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.
 7. Щільні тканини молочних залоз. Пухлини можуть бути частково приховані щільною тканиною молочної залози, що може призвести до пізньої діагностики передракових захворювань та онкопатології.
 8. Окремі види доброякісних пухлин грудей підвищують ризик раку молочної залози. Жінкам, у яких виявлені такі новоутворення, треба ретельно контролювати стан самих молочних залоз і регулярно проходити онкопрофогляд.
 9. Особливості менструального періоду. Якщо менструації у жінок почалися дуже рано (до 12 років), а менопауза почалася дуже пізно (після 55 років), ризик розвитку раку грудей підвищений. Це пов’язано з більш тривалим впливом гормонів естрогену і прогестерону на тканини молочної залози.
 10. Бездітність або пізні пологи. У бездітних жінок і тих, хто народив дітей після 30 років, ризик розвитку раку грудей вищий. Наявність багатьох вагітностей і вагітності до 30 років знижують ризик раку молочної залози.
 11. Відмова від грудного вигодовування. Годування грудьми знижує вірогідність раку молочної залози. За даними Єльського медичного університету в США, у жінок, що годували дитину грудьми більше 13 місяців або тих, що природно вигодували більше трьох дітей, ризик розвитку раку молочної залози в два рази нижчий, ніж у жінок, які ніколи не годували грудьми.
 12. Вміння справлятися зі стресами. Для профілактики патології молочної залози є важливим вміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою, жінка має бути спокійною. Треба завжди пам’ятати:  змінюйте те, що можна змінити, і приймайте як долю те, що змінити неможливо. Уникайте неприємних людей, більше спілкуйтеся з приємними людьми, живіть сьогоднішнім днем і отримуйте від цього задоволення.

 

Коли потрібно негайно звернутися до лікаря.

 1. Під час самообстеження жінка знайшла у себе ущільнення або будь-які інші зміни в молочній залозі.
 2. Жінка помітила виділення з соска.
 3. Біль у грудях під час місячних.

 

Вчасне виявлення патології молочної залози.

Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо, тому жінкам рекомендовано регулярно проводити самообстеження молочних залоз.

Кожній жінці також необхідно проходити щорічне обстеження у лікаря, а також УЗД молочних залоз (для жінок віком до 40 років) та рентгенівську мамографію (старше 40 років).

Це обстеження безболісне і не забере багато часу. Питання про частоту обстеження вирішується індивідуально в залежності від скарг та об’єктивних даних, отриманих лікарем при проведенні огляду.

Регулярне обстеження у лікаря дозволить вчасно виявити пухлину і повністю її вилікувати. «Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хворобу важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Якщо хвороба виявлена на ранній стадії, це дає можливість провести органозберігаючі операції, уникнути хіміотерапії і променевої терапії, провести корекцію гормональних показників, усунути фактори ризику.

А жінці дає шанс на повноцінне, довге і здорове життя.

При виявленні раку молочної залози на ранніх стадіях у більш ніж 80% випадків можливе повне одужання.

 

Пам’ятайте!

Дотримання здорового способу життя та виконання елементарних профілактичних заходів у десятки разів знижують ризик захворювання. 

І найголовніше: намагайтеся жити без негативних емоцій і любити те, що ви робите, і тих, хто поруч з вами.

 

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я”

                         Київ – 2019

Відповідальний укладач
Головний лікар В. П. Красник

About the author

admin administrator