Профілактика інфекційних захворювань, що передаються через кров та статевим шляхом

Профілактика інфекційних захворювань, що передаються через кров та статевим шляхом

Підготував лікар — інфекціоніст КЗ ІРР “Івнківська ЦРЛ”
Глущенко Олексій Іванович.

Найбільш актуальними та небезпечними інфекціями, що передаються через кров та статевим шляхом, в наш час як у світі, так і у нашому районі, є вірусні гепатити В та С, ВІЛ-інфекція.

Вірусні гепатити В та С викликаються вірусами, що вражають печінку.

В середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак.

Вірусні гепатити щороку вбивають біля 1,5 млн осіб на рік.

Захворювання на вірусний гепатит С, як правило, починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «лагідний вбивця». Саме гепатит С є основною причиною цирозу і раку печінки.

На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатитів, з даними хворобами можна успішно боротися і про це треба говорити!

Як свідчить статистика ВООЗ, у світі понад 180 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту С, який може призвести до цирозу і раку печінки (за даними ВООЗ 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені вірусами гепатитів В і С). Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років світовою загрозою для здоров’я буде не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а віруси гепатиту, передусім гепатиту С. Кожний 12-й мешканець планети інфікований гепатитом В чи С. Сьогодні вчені констатують пандемію гепатиту С, яка за своїми масштабами в 5 разів перевищує розповсюдження ВІЛ-інфекції. Близько 350 млн. людей – хронічні носії вірусу гепатиту В, близько 200 млн. інфіковані гепатитом С.

Поширеність вірусного гепатиту С у світі
(джерело: Gower et al. J. Hepatology 2014)

Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С (інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1170000 осіб). Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування
вірусом гепатиту С серед деяких з них (медичні працівники, хворі на онкологічні та нефрологічні захворювання, що потребують гемодіалізу, ВІЛ-інфіковані) досягає 40-60 %, що значно перевищує середні показники у світі. Між офіційними українськими та міжнародними статистичними даними є суттєва невідповідність.

Поширеність вірусного гепатиту С в Україні
(джерело: Форма 2 – «Звіт про окремі інфекції і паразитарні захворювання» (річна), затверджена наказом МОЗ від 02.06.2009 № 378)

Більшість осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, не здогадуються про своє захворювання, оскільки у 80% пацієнтів гострий період захворювання минає без симптомів, переходячи з часом у хронічне захворювання за умови відсутності лікування.

Гострий вірусний гепатит В може мати тяжкий перебіг та призводити до смертельних наслідків, в разі хронічного перебігу так само як і при гепатиті С призводити до цирозу та раку печінки.

ВІЛ-інфекція характеризується прогресуючим ураженням імунної системи, повільним та незворотним знищенням імунної системи організму, при цьому організм не може чинити опір різноманітним інфекціям, що призводить до СНІДу (синдрому набутого імунодефіциту людини).

Україна за темпами розвитку епідемії ВІЛ-інфекції займає 2-е місце в Європі та 5-е місце у світі. Щодня в Україні від СНІДу помирає 11 людей.

Захворюваність на ВІЛ-інфекцію у Київській області за територіально-адміністративним принципом за 2017 рік

Поширеність ВІЛ-інфекції у Київській області за територіально-адміністративним принципом  станом на 01.01.2018р

Показники смертності від хвороб зумовлених ВІЛ у 2017 році

Вищезазначені хвороби не є вироком на сьогоднішній день. Наявні препарати, що виліковують вірусні гепатити та препарати, що сповільнюють прогресування ВІЛ-інфекції. Та все ж дані хвороби легше попередити, ніж лікувати.

Інфікування через кров найчастіше відбувається при введенні достатньої кількості інфікованої крові та її компонентів (переливання крові, гемодіаліз, користування загальною голкою серед наркоманів). Заразитися можна при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, в косметичних салонах (манікюр, педикюр, проколювання вух та ін.), у стоматолога, при хірургічних втручаннях інструментами, забрудненими кров’ю хворого чи носія, а також при спільному використанні бритв, манікюрних наборів і навіть зубних щіток.

Статевий шлях передачі реалізується під час незахищеного сексу (без презервативу).

Можлива також передача від інфікованої матері до дитини, в тому числі при грудному вигодовуванні(особливо це стосується ВІЛ-інфекції). 

Що потрібно робити, щоб уникнути інфікування?

  • Не користуватися чужими лезами, станками, епіляторами, зубними щітками та іншими предметами, на які може потрапити кров інфікованої особи; 
  • дотримуватись техніки безпеки при роботі з медичними інструментами, при проведенні медичних маніпуляцій використовувати рукавички;
  • по можливості проводити потенційно небезпечні маніпуляції одноразовими інструментами;
  • робити татуювання, пірсинг, манікюр та педикюр лише в спеціалізованих салонах стерильним інструментом(перед виконанням цих процедур майстер повинен добре вимити руки з милом, обробити їх антисептиком, натягнути одноразові рукавички);
  • для статевого життя потрібно мати лише одного партнера, в якому ти впевнений;
  • користуватися бар’єрними засобами контрацепції (презервативами) при сумнівних статевих звʹязках, особливо у групах ризику (підлітки та особи, які мають безладні гетеро- та гомосексуальні стосунки, споживачі інʹєкційних наркотиків);
  • не вживати наркотичні засоби, а споживачам інʹєкційних наркотиків використовувати лише одноразові шприци.

Надійним засобом захисту населення від вірусного гепатиту В є вакцинація. Передачі вірусу гепатиту В від інфікованої матері до дитини у 80-95% вдається запобігти шляхом своєчасної імунізації новонародженої дитини шляхом щеплення.

Проти вірусного гепатиту С та ВІЛ вакцини не існує.

Вірусні гепатити В і С, ВІЛ-інфекція не передаються повітряно-краплинним шляхом (при розмові, чханні, зі слиною), при потисканні рук та обіймах, при користуванні загальним посудом, їжею чи напоям, при сухих поцілунках, через басейн, ванну, туалет, при спільному використанні столових приборів та посуду, вживанні їжі, приготованої інфікованою особою, через укуси комах та тварин.

Передача інфекції в побуті можлива лише при потраплянні інфікованої крові на пошкоджені шкірні покриви (порізи, травми, тріщини).

Тому хворі на хронічні вірусні гепатити чи ВІЛ-інфекцію та носії вірусів не повинні бути ізольованими від членів сім’ї та суспільства, їх не потрібно обмежувати або відсторонювати від роботи й навчання, догляду за дітьми тощо.

About the author

admin administrator