УВАГА! КЛІЩІ !

УВАГА! КЛІЩІ !

Підготував лікар — інфекціоніст КЗ ІРР “Івнківська ЦРЛ”
Глущенко Олексій Іванович.

З 2009 року виявлено 88 осіб, жителів нашого району, із хворобою Лайма, у яких діагноз підтверджено лабораторно.

Хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз, хронічна мігруюча еритема, кліщова еритема) описана як спалах артритів(запалення суглобів) у 1975 році в місті Лайм, штат Коннектикут (США). Пізніше було з’ясовано, що захворювання пов’язане із укусами кліщів та виявлено збудник – борелію.

Захворювання найчастіше виникає після укусу зараженим кліщем (часто присмоктування кліща залишається непоміченим, хворі заперечують присмоктування та видалення кліща), бувають випадки потрапляння хвороби через мікротравми на шкірі під час роздавлювання кліщів (нехай це мають на увазі любителі роздавлювати кліщі, видалені із тварин, пальцями), а також можливе при вживанні термічно необробленого молока (особливо козиного) та молочних продуктів (захроворіти на бореліоз можуть і тварини).

До хвороби сприйнятливі всі люди, незалежно від віку і статі. Час від потрапляння збудника до організму до появи перших проявів хвороби складає від 1 до 32 діб. Перебіг захворювання різноманітний. При укусі кліща основний прояв хвороби – почервоніння шкіри у місці укусу, що поступово збільшується у розмірах і сягає 60 см та більше у діаметрі. У 30 % випадків захворювання розпочинається без змін на шкірі. Часом із почервонінням або без нього ураження може супроводжуватись симптомами застуди: підвищеною температурою тіла, ломотою у м’язах та суглобах, головним болем, почервонінням і болем у горлі, свербежем, печінням, відчуттям стороннього тіла в оці, кашлем.

Через це, якщо факту присмоктування кліща не було, розібратись одразу, чим викликаний хворобливий стан, доволі важко. Без вчасного і правильного лікування захворювання переходить у хронічну форму (тривалий, по життєвий, прогресуючий перебіг з наступною інвалідизацією) із ураженням нервової, серцево-судинної систем, шкіри, суглобів, печінки – і тоді, як правило, захворювання залишається нерозпізнаним : хворі звертаються до невропатолога, кардіолога, ревматолога, дерматолога, проте пов’язати проблеми із здоров’ям з укусом кліща складно, а навіть в разі з’ясування причини хвороби специфічне лікування виявляється невчасним, малоефективним.

Що ж робити, щоб попередити хворобу? По-перше, дотримуватись усіх заходів, щоб кліщ не присмоктався: при виході в ліс одягати світле вбрання (так легше кліщі розгледіти), закрите взуття, застосовувати спеціальні відлякуючі засоби. При виявленні кліща – якомога раніше видаляти (і ні в якому разі не роздавлювати пальцями!). Бажано не вживати термічно необроблених молочних продуктів.

На сьогодні дослідження видаленого кліща на різні збудники інфекційних хвороб з метою визначення потреби проведення екстреної профілактики зараження вважається недоцільним.

Екстрена хіміопрофілактика (прийом антибактеріальних препаратів) призначається пацієнтам індивідуально за епідемічними показаннями.

Підтвердити захворювання можна за допомогою спеціального дослідження крові (імуноферментний аналіз) в приватних лабораторіях. Іноді (залежить від часу зараження та стану імунної системи кожної людини) потрібне додаткове дослідження через 1 міс.

Вакцини проти хвороби Лайма ще не створено.

Отже, підсумовуючи все вищесказане, наполегливо рекомендую після видалення кліща чи при появі підозрілих симптомів звернутись за консультацією до сімейного лікаря або інфекціоніста.

About the author

admin administrator