Тихий вбивця

Тихий вбивця

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я”
До Всесвітнього дня боротьби з інсультом
Київ – 2018

За статистикою, кожної другої секунди у світі у когось виникає інсульт, а кожної шостої – від інсульту, на жаль, назавжди переривається одне життя…

Близько 26 мільйонів українців страждають на серцево-судинні захворювання. Кожен рік більше ніж 110 тисяч українців стають жертвами інсульту, одна третина з них молодше 65 років. Інсульт посідає друге місце в списку хвороб, від яких помирають українці. Понад 12 мільйонам українцям встановлений діагноз «артеріальна гіпертонія», яка є основним фактором ризику виникнення інсульту.

При нинішньому нездоровому способі життя і численних проблемах зі здоров’ям – таких як підвищений артеріальний тиск, фізична неактивність, паління, зловживання алкоголем, – розповсюдженість інсульту щороку зростає та досягає масштабів епідемії в усьому світі. Інсульт обумовлює 5,7 мільйона смертей щороку в усьому світі і як причина смерті поступається лише ішемічній хворобі серця. Він є також провідною причиною серйозної втрати працездатності або здатності до самообслуговування в повсякденному житті і не шкодує нікого – незалежно від віку, статі, матеріального стану, соціального рівня, етнічного походження або країни.

Проблема боротьби з інсультом – є світовою проблемою, тому що ця патологія є головною причиною смертності не тільки в Україні, а і у розвинутих країнах ЄС та США.

29 жовтня оголошений Всесвітньою асоціацією боротьби з інсультом Всесвітнім Днем боротьби з інсультом.

Інсульт: симптоми, лікування

Інсульт представляє собою омертвіння ділянки головного мозку, що розвивається при гострому порушенні його кровопостачання або при крововиливі в цю ділянку. Тобто, виникнення інсульту безпосередньо пов’язане із станом серцево-судинної системи.

Існує думка, що інсульт з’являється лише у людей похилого віку, але це не так. Хвороба часто виникає і у людей працездатного віку. З чим це пов’язано?

Причини інсульту

Причини ішемічного інсульту – це частіше всього різкий спазм судин головного мозку, формування тромбу або тромбоемболія при варикозній хворобі, а також при відриві тромбу із порожнин серця. При цьому просвіт судини повністю перекривається, що приводить до кисневого голодування певної ділянки головного мозку і його змертвіння.

Геморагічний інсульт з’являється при розриві аневризми судини або при розриві патологічно зміненої стінки судини. Зазвичай це відбувається при підвищенні артеріального тиску.

Сприяючими факторами виступає атеросклероз судин, надлишкова вага, нераціональне харчування, паління та зловживання алкоголем, наявність варикозної хвороби. Провокуючим фактором виступає артеріальна гіпертензія, а також сильні стресові ситуації, які викликають різкий спазм судин.

Симптоми

Симптоми геморагічного інсульту протікають більш гостро, на відміну від ішемічного. Всі симптоми можна умовно розділити на загальні та неврологічні.

Загальні симптоми:

  • головний біль, головокружіння;
  • артеріальна гіпертензія;
  • нудота та блювота;
  • загальна слабкість.

 Неврологічні симптоми:

  • парези та паралічі кінцівок на одному боці;
  • парез мімічних м’язів на одному боці – проявляється опущенням кута рота, парусінням щоки при розмові чи спробі дути, слинотечею;
  • порушення чутливості в кінцівках, оніміння пальців рук, оніміння ніг;
  • дизартрія – порушення мови;
  • птоз, міоз, енофтальм – тріада симптомів, які означають опущення повіки, розширення зіниці та западання очного яблука;
  • психічні розлади при ураженні лобних долей мозку.

 Лікування інсульту

При появі вищеперерахованих симптомів слід одразу викликати швидку медичну допомогу. В стаціонарі проводиться відповідне лікування. Проводиться тромболітична терапія в перші години появи інсульту, проводяться заходи для нормалізації роботи дихальної та серцево-судинної систем, а також метаболічна терапія. У випадках геморагічного інсульту іноді виникає необхідність оперативного втручання.

Варто сказати, що ефективність лікування залежить від площі ураження і від того, які ділянки головного мозку пошкоджені. Лікування тривале і потребує багато терпіння та зусиль. Але важливою є також і реабілітація після інсульту для максимального відновлення функцій та повернення хворого до нормального життя, наскільки це можливо.

 

ПРОФІЛАКТИКА

У лікарів є чітка думка з приводу того, як уникнути інсульту. Профілактика, на їхню думку, повинна неодмінно включати в себе регулярне обстеження в лікарні. Це особливо актуально для осіб, які переступили поріг сорокаріччя. Список діагностичних процедур, які бажано проходити хоча б один раз на рік (тим, хто входить до групи ризику, краще робити це раз на півроку), потрібно складати разом з лікуючим лікарем. Основні обстеження, які показані всім:

– МРТ головного мозку;

– УЗД судин;

– ЕКГ;

– хімічний аналіз крові.

Ці діагностичні маніпуляції допомагають своєчасно виявити серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, відвернути важкі ускладнення, які всерйоз загрожують життю людини. Також щороку потрібно відвідувати лікаря-кардіолога.

Небезпечні попередники

Кращий спосіб не допустити інсульту – профілактика та своєчасне лікування ряду небезпечних захворювань. Загрозу для життя людини представляють серцеві хвороби, і в першу чергу аритмії. Мерехтіння передсердь, тріпотіння шлуночків, розширення камер серця, дефекти серцевих клапанів – все це може стати причиною формування тромбів (кров’яних згустків), які в майбутньому здатні привести до закупорювання судин головного мозку.

Цукровий діабет, вкрай небезпечний сам по собі, призводить до надмірної концентрації в крові глюкози. Це захворювання робить стінки кровоносних судин ламкими й крихкими, що може закінчитися інсультом. Атеросклероз збільшує подібну ймовірність, так само як і гіпертонія. Ще одна небезпека – аневризми (стоншення стінок) мозкових судин. Вони можуть бути генетичними або розвиватися протягом життя внаслідок інфекції, атеросклерозу, травм тощо. Тонкі стінки не справляються з кров’яним тиском (особливо в комбінації з гіпертонією). Можливий підсумок – геморагічний інсульт.

Також варто згадати в цьому списку порушення згортання крові. Її підвищена «розрідженість» або «густина» здатні викликати інсульт. «Рідка» кров може призвести до кровотечі, «густа» ж – до появи згустків, що закупорюють просвіт судин.

Прощаємось із шкідливими звичками

Зловживання спиртними напоями, пристрасть до тютюну – ці шкідливі звички можуть призвести до сумних наслідків. Профілактика інсульту та інфаркту – це, щонайперше, відмова від куріння. Нікотин, як показує практика, збільшує небезпеку приблизно вдвічі. У комбінації зі зловживанням алкоголем ризик підвищується приблизно на 75 %. Часто самої лише відмови від куріння буває достатньо для того, щоб людина покинула групу тих, кому всерйоз загрожує крововилив у мозок.

Алкоголь небезпечний тим, що збільшує артеріальний тиск. Найменш небезпечним в цьому плані вважається червоне сухе вино, ряд лікарів навіть рекомендують його в профілактичних цілях. Проте цей напій корисний лише в чисто символічних дозах, надмірне захоплення ним не принесе користі, так само як вживання горілки, коньяку, пива, шампанського.

Контролюємо вагу

Зайва вага – це серйозний фактор ризику, і профілактика інсульту обов’язково повинна включати нормалізацію ваги. Додаткові кілограми, які повні люди носять на собі, сприяють появі факторів, які призводять до крововиливу в мозок. Це хвороби серцево-судинної системи, гіпертонія, цукровий діабет. Згідно з дослідженнями, досить позбутися 5 кілограмів, щоб показники артеріального тиску знизились, а рівень в крові холестерину прийшов у норму. Досягається це спеціальною дієтою та фізичними вправами.

Намагайтеся наблизитися до своєї ідеальної ваги, попередньо розрахувавши її. Потрібно розділити вагу (у кг) на зріст у метрах, зведених в квадрат, щоб отримати свій індекс маси тіла. В ідеалі значення мусить перебувати у проміжку 18,5–25 кг/кв. м.

Заняття спортом не лише зменшують артеріальний тиск, але й звільняють організм від непотрібного холестерину. Фізичні вправи також приводять у норму стан серця та судин, зганяють надлишкову вагу. Ефективна профілактика інсульту – біг, ходьба на великі відстані, катання на велосипеді, плавання в басейні. Приділяючи цьому заняттю хоча б півгодини на день, людина віддаляється від небезпеки. Навіть при зайвій вазі, коли проблеми зі здоров’ям, які не дозволяють активно займатися спортом, можна включити у свій день корисні прогулянки на свіжому повітрі.

Харчування

Профілактика інсульту передбачає чітке дотримання спеціальної дієти. Згідно з медичними дослідженнями, продукти, які входять до стандартного раціону сучасної людини, на 58 % підвищують небезпеку цього захворювання.

Фактично «дієтична» профілактика включає в себе три найважливіших для зміцнення здоров’я кроки:

– зниження рівня холестерину;

– насичення раціону харчування магнієм і калієм;

– зменшення кількості солі.

Зниження рівня холестерину – найважливіше завдання в боротьбі інсультом, тому раціон повинен бути максимально насичений стравами, які зменшують його рівень. Це вівсяні пластівці, соєві продукти, мигдаль. Очищати організм ефективно допомагають гранати, ківі.

Овочі та фрукти – ефективні постачальники антиоксидантів, які перешкоджають обростання стінок артерій жировими бляшками. Саме вони допомагають у поліпшенні кровотоку, якщо вживати їх у свіжому вигляді, домагаючись максимального різноманітності. Обов’язково включити в меню абрикоси (курагу), банани й чорнослив — це джерела калію. Корисні також шпинат і квасоля, знежирене молоко (2 склянки на добу), морська риба. Багаті вітамінами ягоди, тому намагайтесь включати їх до свого щоденного раціону. В сезон варто зробити запаси, щоб взимку використовувати їх свіжомороженими та сушеними (але не консервованими). Полюбіть вишню та малину. Вони містять саліцилову кислоту, яка запобігає надмірному згортанню крові й перешкоджає формуванню тромбів.

Профілактика та лікування передбачають скорочення обсягу натрію, який надходить до організму з їжею. У цьому плані найбільш небезпечні перероблені продукти, наприклад, кетчупи та соуси фабричного виготовлення. Рекомендується виключити з раціону також плавлений сир, тушонку, шинку, намагатися не солити страви в процесі приготування. Краще підсолювати вже на тарілці – так споживається значно менше солі. Для приготування їжі використовуйте варіння, запікання в духовці без жиру, тушкування. Такі страви значно корисніші від смажених на сковороді.

Тривожні сигнали

Найперший дзвіночок, який повідомляє людині про насування інсульту – підвищення артеріального тиску. Його вимірювання має стати щоденною звичкою. Обов’язково купіть тонометр. Ознаки небезпеки: нижня планка 90–105, верхня – 140–180. Буває, тиск «підскакує» внаслідок перевтоми, стресу. Подбайте про достатній сон та повноцінний відпочинок. Дозуйте навантаження – як фізичні, так і розумові. Не забувайте консультуватися з лікарем, який допоможе порадою та призначить при потребі необхідну терапію.

З народної медицини

– Настоянка календули – дієвий засіб проти інсульту. Можна придбати її в аптеці або приготувати самому. 20 г лікарської рослини, залити 100 мл медичного спирту. Поставити у прохолодне темне місце. Настоянка готується протягом двох тижнів, потім фільтрується. Щоденна доза – по 30 крапель тричі на день.

– Настоянка собачої кропиви (пустирника). Приймати як у першому рецепті.

– Кінський каштан. 50 г каштана на 0,5 л горілки. Настояти як у першому рецепті. Щоденна доза – по 40 крапель тричі на день.

Не слід забувати, що інсульт дуже часто повторюється через деякий час. Тому, з метою профілактики слід завжди контролювати стан артеріального тиску, уникати стресових ситуацій, нормалізувати харчування та позбутись шкідливих звичок.

 

Відповідальний укладач
Головний лікар В. П. Красник
Редактор   В.В. Портяк

About the author

admin administrator